Kreativní panoptikum # 8 Herečka HANA DRNOVSKÁ: „Mým velkým přáním je udržet kulturu naživu.“

Foto: Matyáš Zezůlka

Hance Drnovské učarovalo herectví už v deseti letech a drží se ho dodnes. Nadějná mladá studentka brněnské JAMU se kromě herectví věnuje také načítání audioknih, baví ji se kreativně a technicky rozvíjet a jejím velkým přáním je udržet kulturu naživu.

Kdy a za jakých okolností ses rozhodla, že se vydáš na dráhu herectví?

Už jako malá holčička, jsem neustále tancovala a vyprávěla vtipy, kterým jsem se smála sice jen já, ale pozornost, kterou jsem dostávala, jsem si užívala plnými doušky! Od základní školy jsem navštěvovala různé dramatické kroužky. Měla jsem velké štěstí, že jsem se dostala do Brněnského dětského divadla a následně do Dětského divadla Theatre, ve kterém jsem dohromady působila téměř deset let. Podívala jsem se na prkna krásných brněnských scén a jsem za to nesmírně vděčná. Láska k divadlu byla tak silná, že jsem se rozhodla zkusit přijímačky na brněnskou Konzervatoř, na kterou jsem se nějakým záhadným způsobem dostala. Nebyla jsem si však jistá, jestli už jako čtrnáctiletá dokážu rozhodnout o zbytku svého života, tak jsem šla nakonec na gymnázium s anglickou profilací.

Úkol do hodiny stepu v karanténě:
Hanka ztvárnila Ginger Rogers.

„Studovat herectví on-line, je téměř nemožné. Tahle zvláštní situace ale vyvolává netušenou kreativitu a nutí nás technicky se rozvíjet.“

Jsi na začátku studií na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jak náročné byly přijímací zkoušky? Jak ses k nim připravovala?

Hlásila jsem se tam už podruhé. Všem, kdo se na herectví hlásíte taky, bych chtěla vzkázat, že to není žádná ostuda, nedostat hned se napoprvé. Je běžné, že to několikrát nevyjde a pokud to opravdu chcete, vytrvejte! Záleží na tom, jak si kdo sedne s člověkem, který otevírá ročník a je to taky hodně o štěstí. Nebudu lhát, zkoušky jsou opravdu náročné. Jak psychicky, tak fyzicky. Přípravou mi bylo deset let u divadla a taky někdo, kdo mi během finální přípravy pomohl. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla spolupracovat se skvělým mladým režisérem Adamem Steinbauerem, se kterým jsme vybrali monology a básně, na kterých se poté pracovalo. Je dobré taky posilovat, a pokud netančíte, možná si dát nějakou tu open class 😉

„Chtěla bych být co nejvíc „multifunkční“ a dělat všechny krásné věci, které herectví přináší.“

Dnešní podivná doba zasáhla celou společnost, (nejen) studenti se nyní nacházejí ve velmi ošemetné situaci. Jak probíhá studium herectví během pandemie?

Studovat herectví on-line, je téměř nemožné. Pro nás, jakožto první ročník to s sebou přináší fakt, že jsme se nestihli pořádně poznat a univerzitu si takzvaně „osahat“. Některé teoretické hodiny probíhají bez problému, ty jsou však v našem případě pouze dvě. Dobré na tom všem je, že v nás tahle zvláštní situace vyvolává netušenou kreativitu a nutí nás technicky se rozvíjet.

Tři sestry, režie Adam Steinbauer, Divadlo Za Hradbami, foto: Dětské divadlo Theatre
Autorské představení Jungle Comedy,
režie a foto Lukáš Paleček

Táhne tě to spíš k filmu nebo k divadlu?

Rozhodně k obojímu! Chtěla bych být co nejvíc „multifunkční“ a dělat všechny krásné věci, které herectví přináší.

„Nahrávám doslova ve skříni. Začala jsem s Erilianem a do načítání se zamilovala.“

Kdo je tvým hereckým vzorem?

Moje oblíbená herečka je Jennifer Lawrence a z českých hereček, kterých máme spoustu kvalitních, je to třeba Petra Hřebíčková.

Věnuješ se také načítání audioknih. Čím je tato disciplína specifická?

S načítáním audioknih jsem začala před rokem, jakožto úplný laik. Musíte mít prostor, kde se bude zvuk nejméně rozléhat, já nahrávám doslova ve skříni. Začala jsem s Erilianem a do načítání se zamilovala. Současně se s jednou z výrazných a již dlouho působících osobností na scéně českého dabingu a také narátorství, Janou Štvrteckou při výuce zabýváme právě tím, jak se v načítání a práci s hlasem na mikrofon zlepšit. Čeká mě ještě dlouhá cesta.

Hanka při načítání čarodějné fantasy trilogie Erilian
Koupí audioknih z trilogie Erilian přispějete na opuštěné kočky z útulku Kocour Felix v Klecanech.
Více informací najdete ZDE.

„Ke každé z hrdinek jsem si vytvořila vztah. Letos jsem se dostala na univerzitu a stejně jako Kiara zažívala to nové a vzrušující. S Kiarou také sdílíme názor na muže, díky čemuž jsem se při čtení nejednou zasmála.“

Nedávno jsi dokončila načítání čarodějné fantasy trilogie Erilian, jejíž první díl vyšel právě dnes u vydavatelství Čti mi (*audiokniha je k dostání ZDE). Který díl ti osobně (jako interpretce i jako čtenáři) sedl nejvíc a čím? Chtěla by ses po této zkušenosti věnovat narátorství i nadále?

Jelikož jsem Erilian nenačítala postupně od prvního dílu, ale začínala jsem dílem druhým, poznala jsem tuhle trilogii z trochu neobvyklé perspektivy. Ke každé z hrdinek jsem si vytvořila vztah, ale nakonec se musím přiklonit ke Kiaře a celkově k prvnímu dílu. Já sama jsem se totiž letos dostala na univerzitu a stejně jako Kiara, sice pouze na chvíli, zažívala to nové a vzrušující. S Kiarou také sdílíme názor na muže a díky tomu jsem se při čtení nejednou zasmála. A určitě se chci narátorství věnovat i nadále.

Pro William’s Dance Academy fotila Dominika Tesařová.

Co je tvým největším hereckým snem?

Mým velkým přáním je udržet kulturu naživu. Chci být samozřejmě co nejúspěšnější a přála bych si mít i krapet štěstí, být ve správných chvílích na správných místech, a každou svoji příležitost proměnit. Chtěla bych zadané role ztvárnit tak, abych na sebe mohla být hrdá a za svým „dílem“ si stát. Nebráním se ani různým oceněním, samozřejmě! 😉

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Hana Drnovská

Hana Drnovská (* 1999) pochází z Modřic, takže je, jak o sobě sama říká, rodilá Brňanda. Od deseti let se věnuje herectví a tanci. Momentálně studuje činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V současné době se věnuje hlavně studiu a načítání audioknih. Hanka má v oblibě také módu, filmy, seriály, zajímá se o zdravý životní styl a duševní hygienu. Hanku můžete sledovat na jejím Instagramu a blogu.